31 октомври, 2007

Можеш да спасиш два паметника на културата - СЕГА!

Препращам те към блога на Комитата, където всичко е описано много добре - става въпрос за Гранд хотел "България" и зала "България" - два от символите на столицата.


Гранд хотел "България" е паметник на културата, но това не пречи на някакво отроче на Мултигруп да иска да го превърне в хубав и китен фолклорен български МОЛ. Винаги се изумявам колко грозно звучи тази дума и с каква упоритост ние си я наложихме в езика. Дори аз вече я ползвам...

Предлагам ти да отидеш на блога на Комитата, да прочетеш призива и да се присъедниш към инициативата за подписка за спасяването на символите ни. Иначе най-добре да бутнем целия Център на София, барабар с Невски, Народното събрание и Двореца и го застроим само и единствено с МОЛОВЕ, барем тогава сколасаме на алъш-вериша...

25 октомври, 2007

Най-доброто от днешния ден...

...който вече от час и половина е в аналите на историята.

И двете ги има в "Нещо за четене?" (отдясно на това, което четете в момента), което връзва директно към споделените неща от Гугъл четеца ми, но ако и вие сте от четец:

"Моралната дилема в дневния ред" - Комитатата прави кървава дисекция на опитващите се да "моралничат" медии по въпроса за сътрудничката от Външно с еротични фотоси в интернет.

"Нещастието да си хейтър" - Тишо изобличава не по-малко безмилостно тежкото заболяване, наречено "интернет трол".

Лека нощ на всички.

Как биха изглеждали политическите ми убеждения на тениска?


24 октомври, 2007

Политическият компас - определете се!

Ако си спомняте преди парламентарните избори през 2005 имаше един "тест", с които можехме да си определим към коя партия клоним по това какво мнение имаме по дадени въпроси и какви позици защитават същите тези партии. Не си спомням как му беше заглавието, но беше доста хитро и приятно.

Е, сега искам да ви представя "бащата" на тези тестове - Политическият компас. С негова помощ можете сравнително лесно да определите къде стоите на политическата карта чрез една проста координатна система с две оси (авторите много добре се аргументират защо традиционното разделение ляво-дясно не е адекватно) - икономическо ляво/дясно и социално либертарно/авторитарно.

Тестът наистина е много интересен и може да ви разкрие много неща за самите вас, които не сте предполагали. Единственият недостатък е, че "Компасът" съществува само на английски.

Аз лично вече го използвам, за да следя "идейното" си развитие - когато си го направих за първи път бях доста наляво по икономическата скала (но не крайно) и само с едно надолу по социалната. Тази вечер си направих теста отново - ето последния ми резултат. Честно казано изобщо не ме очудва - в последните няколко години дори сам успявам да забележа промените, които настъпват в мисленето ми.

Ще ми е интересно да споделите резултатите си.

Този вярва ли си...?

Сигурно и на вас ви е писнало да го плюя вече, но продължавам да се изумявам от некомпетентността на Мартин Заимов. Преглеждах си тази вечер записа на "На 4 очи" от неделя и останах изумен, когато чух следното:
[говорейки за валутния борд] Международния валутен фонд чукаше на вратата ми и искаше разрешение да влезе...това е истината. И когато не исках да влезе си отиваше...

Този човек вярва ли си наистина? И въобще подхожда ли на човек, който се има за интелигентен да говори по този начин?

Имам чувството, че Мартин Заимов започва да взима пример от изхвърлянията на Бойко Борисов. Какво да очакваме следаващо... снимки от фитнес-залата?

Обещавам повече да не правя така...

В последната си публикация, бях започнал с Creative commons или Съзидателните общности, но впоследствие се прехвърлих през няколко други политически и житейски теми...за което искам да ви се извиня като читатели на този блог.

Признавам си, че съм склонен към този голям порок, наречен "разпиляна мисъл", но занапред ще се опитам да избягвам подобни игри с вниманието и концентрацията ви. Пък и така с писание за Съзидателните общности, в което се говори за младите социалисти от БСМ няма как да си привлека контингента от анти-ком-фанатици, които да ме нахранят хубаво... :)

Още една брилятна комедия...

Представям ви... Ахмед - мъртвият терорист, директно от блога на Миглен.


23 октомври, 2007

Има ли смисъл "Криейтив комънс", ако ще е само за блоговете ни?

Преди да започна да пиша по темата - не можем ли да измислим някакъв нормален превод на Creative commons на български? Аз лично смятам да започна да си го наричам "съзидателни общности". Преди време, мисля че Вени беше правила някакви опити по темата, но не си спомням с какво предложение бешя излязла, а сега нямам време да правя подобно проучване.

Така че го правя като предложение към цялата общност - да си намерим нормално заглавие на инициативата на български.

Сега по основната тема. От известно време се заинтересовах живо от темата "съзидателни общности" и намирам идеята за чудесна. Още по-хубаво е, че в България тя събира много широка подкрепа.

За да хвърля бомбата, ще кажа, че тази "идеология" по принцип е поле на "лявото" и на лявата политика, но когато разбира се става въпрос за автентичното европейско ляво, чието поле са също така борбата за равни права на хетеро- и хомо-сексуалните, опазването на природата, анти-расизма и анти-фашизма и други такива.

От известно време се каня и все не ми остава време да си сложа подходящия знак на сайта, с който да информирам читателите му, че е лицензиран под договор на "съзидателните общности". Днес най-накрая се хванах да го направя и влязох на централния сайт да потърся подходящия лиценз. Там ми направи впечатление, че върви кампания за събиране на средства за Creative Commons, обаче от България досега не е дарен и един лев...което малко ме разочарова.

За да не съм лицемерен, ще си призная, че и аз няма да даря. Но пък аз от скоро се интересувам от идеята и не съм чак толкова голям привърженик и активист на движението.

Все пак най-важна си остава идеята и нейното прилагане. Но не само, когато си пишем по блогчетата и си разменяме плюнки и шамари, ами и когато залог са важни неща - като държавната администрация например. Или образованието.

Важно е също така тези идеи да се отстояват. Организацията, в която членувам - БСМ, преди е предлагала, разработвала и отстоявала политики по използването на отворен код и свободен софтуер в администрацията. Само че много хора не са склонни да прочетат малко или да се поинтересуват какви идеи застъпва дадена организация - за тях е достатъчна думата "социалистическа" в наименованието, за да я заклеймят. Наскоро станах свидетел в един форум как потребителите бяха много очудени, че младите социалисти обсъждали въпроси за свободния софтуер.

Вчера един друг блогър ни призова да скрием личните карти на бабите си, за да спасим страната (по полски пример). Честно казано обаче аз не смятам, че да можеш да си прочетеш е-пощата и да списваш блог, те прави по-способен да правиш правилни избори относно управлението на общината и държавата си, ако се оставяш да бъдеш воден от първосигнални емоции толкова лесно... Няма повече да говоря по темата, отклоних се достатъчно - www.bsm.bg е на ваше разположение за повече информация.

22 октомври, 2007

Адекватен кандидат ли е Мартин Заимов?

Първият тур на местните избори е само след 6 дни. Последната седмица от кампанията ще е най-активна, но до голяма степен нещата вече са оформени. В интернет пространството се надпреварват да пишат най-вече симпатизантите на Мартин Заимов, но явно има една голяма част от населението на София, които не се чуват никъде освен на самите избори...съдя по това каква преднина дават на настоящия кмет повечето социологически агенции.

Обаче аз искам да напиша малко размисли за другите основни кандидати. И най-вече за самия Мартин Заимов, който толкова много хора подкрепят.

Предизборните кампании са интересно нещо. Особено на фона на блогосферата. Много хора от нея често се бият в гърдите, че не четат "традиционните медии", не им вярват, презират ги, мразят ги и т.н. Журналистите са продажни, мръсници, тъпи и пр., и пр. ...

Също толкова хора от блогосферата обаче (в много случаи същите) сега казват, че ще гласуват за Мартин. Защото той бил модерен, интелигентен и още не-знам-си-какво. Откъде го разбрахте? От кампанията му.

Да, кампанията на Мартин е много силна и много добре направена. Има чуден сайт, блог, реклама по ТВ и големи плакати по улиците.

НО... Мартин не е това, което е кампанията. От всичките му изяви (дори на сайта си - няма ли кой да му каже как се говори пред камера?!) аз лично виждам един... "смотан" (не знам каква по-подходяща дума да намеря) човек, който не може да говори нормално, изглежда малко неадекватно, говори каквото се очаква да се чуе от него и разчита на емоционални апели към "интелигентните" жители на столицата за подкрепа.

Няма реална програма, няма конкретни и прости идеи, зад името му не седят някакви особено успехи. Изобщо няма да засягам въпросите за миналото му - те нямат отношение в случая.

Още в началото на кампанията за месните избори казах на всичките си приятели, че Мартин Заимов за мен е най-слабата кандидатура, която някога е излизала от ДСБ-средите. Честно казано СДС вече изобщо не смятам, че могат да предложат нещо стойностно като хора - на фона на Филип Димитров, Йордан Бакалов, Петър Стоянов и всякакви подобни политически карикатури. Но винаги съм смятал, че ДСБ е друга работа, каквото и мнение да имам за г-н Костов и наследството му от годините, когато беше министър-председател.

Мнението ми за г-н Заимов се затвърди, когато той направи онази изцепка в интервюто на Петър Волгин, за която вече писах на блога си и която беше широко коментирана от блогъри и читателите на този сайт. Отново повтарям мнението си, че това беше голяма грешка. В страни с по-развити демократични традиции подобно изказване наистина би довело до отпадането от надпреварата на въпросния кандидат - все едно в Обединеното кралство някой да не признава монарха за държавен глава...но да не коментираме повече този въпрос.

Факт е, че широката подкрепа, която Мартин Заимов събира сред младите и активни избиратели се дължи на качествената предизборна кампания, която направи - за това той и предизборният му щаб могат само да бъдат поздравявани. Но пък е тъжен факт, че за пореден път "младите", "интелигентните", "образованите", "независимите" позволяват да бъдат водени за носа и манипулирани и то от кой - от презрените от тях самите традиционни медии и традиционни начини на набиране на гласове.

Аз ще гласувам за Бриго Аспарухов. Не заради друго, ами защото при дадения ми избор, той е кандидатът, който ми допада най-много. По принцип съм на мнение, че между държавата от една страна и армията/полицията/разузнавателните служби от друга трябва да съществува неприкосновено разделение (не съм достатъчно наивен да си мисля, че която и да е държава може без разузнаване или че държавите не се "шпионстват" помежду си), но след като единият кандидат може да отрече устоите на държавата ни и да продължи да се състезава за кметското място защо да не може другият да прекоси тази граница?

Не са ли сладки? :)

Еврофондове (интересен коментар)

Местните избори наближават. Остава само седмица до първия тур. По градове и села стотици кандидати се впускат в битка за места - в общински съвети, за кметове и т.н.

Предлагам ви един интересен поглед към феномена на тези избори - местните "бизнес" партии.

21 октомври, 2007

Опасни мисли

Току що в един друг блог прочетох в един друг блог, че България била съюзник на нацистите през 2СВ само "по неумолимото стечение на обстоятелствата" и че отказала на германците да изпрати евреите си в лагерите на смъртта.

Не знам защо, но вече съм си поставил едва ли не като лична мисия да опровергавам всички подобни "изкривявания" на историята, независимо дали идват от крайно ляво или крайно дясно.

Първо: България е станала съюзник на нацистка Германия поради стечение на обстоятелствата точно толкова, колкото и по същата причина е била зачислена към социалистическия лагер. България е станала част от тази ос още от 1СВ, когато също е воювала срещу Обединеното кралство, Франция и т.н.

Второ: Не може да се говори по този начин за България, сякаш тогава тя е била демократична държава. Още в средата на 30-те Цар Борис ІІІ си е бил изградил т.нар. "едноличен режим", с който грубо е потъпквал Търновската конституция. Освен това по времето на едноличния режим е имало гонения, репресии, интерниране, лагери и дори Закон за защита на държавата, който е забранявал съществуването на мнозинството политически партии - разбира се българските "демократи" го приемат това за нещо нормално, но в обществените науки то се нарича "авторитаризъм".

Трето: Спясяването на българските евреи е дело не на Цар Борис ІІІ и неговите приближени, които са планирали да пратят еврейското население, срещу което вече са били прилагани най-различни репресии, като носене на жълти звезди и други, а на българската интелигенция и общественост, които са се опълчили срещу мярката и са успели да ги спасят. За сравнение, евреите от окупираните територии във Вардарска Македония са били екстрадирани и интернирани в концентрационните лагери.

В заключение мога само да помоля разните там вихрени блогъри да спрат да пишат глупости и да лъжат, защото от това не печели абсолютно никой!

20 октомври, 2007

Най-доброто филмче за Буш...за всички времена!

Обичате ли филмчетата, които си поставят за цел да унижат, поругаят, разнищят и пр. Президента на САЩ - Буш? Ако да, следващото е точно за вас!



Гледайте края - там е най-доброто! :)

12 октомври, 2007

Нещо, което не можете да прочетете при Георги Ангелов

Ако се чудите кой е това - ikonomika.org или български блог за икономика, който се списва от двама млади български икономисти-неолиберали. Сложил съм Георги Ангелов в заглавието, защото по мои впечатления той е доста по-активен и с него неведнъж сме водили спорове по някои въпроси.

В случая обаче искам да насоча вниманието ви към тази публикация в FP Passport, блога на авторитетното (по-скоро либерално впрочем!) списание Foreign Policy, според която неравенството в доходите на американците достига нивата от 20-те години на миналия век!

Прочетете внимателно: най-богатият 1% от американците е "заработил" 21,2% от целия доход на нацията за 2005г. Защо пиша заработил с кавички? Ами защото малко по-надолу в статията се споменава това, че мнозинството от хората в този 1% се занимават с борсови операции. Това са хора, които не инвестират реално и не са ангажирани с някакво производство или услуга, ами просто "играят" на борсата и извършват огромни спекулации, от които печелят милиони и дори милиарди долари.

Разбира се в това няма нищо лошо, но пък в страните от Западна Европа не съществуват подобни "пропасти" между хората от различните социални слоеве. Там обаче данъците върху доходите на физическите лица и корпоративния данък са големи и прогресивни (което, казано за данък, означава противоположното на плоски) и държавата осигурява чрез преразпределянето си възможности за всичките си граждани да се развиват.

Георги Ангелов обаче е привърженик на laissez-faire, свободното развитие, при което никой не се бърка на икономиката и всички са свободни да се развиват. Твърди, че това води до по-богато общество.

Не може да се спори с него - ако обществото сме двама души (пример!) и аз печеля 999 999 лв. годишно, а Георги Ангелов печели 1 лв., то средно обществото ще печели по 500 000 лв. годишно. От друга страна, ако и двамата печелим по 5000лв. годишно обществото средно също ще печели по 5000лв. на година - много по-бедни ще сме от случай 1, но ще има ли значение след като и двамата ще имаме добър стандарт на живот?

Разбира се, ползвайки тези примери, в първия случай държавата няма да ни взима данъци за доходите или ще взима да речем плосък данък 10%. Аз ще плащам от доходите си 9999лв. годишно като данъци, а Георги 10ст. Само че представете си какво са за мен тази сума, като печеля близо милион годишно и какво са за Георги Ангелов 10ст. от мизерното му левче. Тези 9999,10лв., които държавата събира като данъци естествено ще се харчат за почти милитаризирана полиция, защото иначе трудно ще бъде удържан Георги да не дойде и да ми отреже главата, когато озверее от глад някоя вечер.

Във втория случай и аз и Георги ще платим по 20% данък примерно (понеже сме със средни доходи, ако той печелеше 10 000 лв. годишно обаче щеше да плати 50% от тях като данък). 1000лв. от 5000лв. не е малка сума, но е поносима за нашите доходи. С 2000лв. обаче държавата ще прати сина на Георги да учи в университет безплатно и след 4 години той ще се присъедини към нас двамата в изкарването на пари, с което ще увеличи богатството на обществото. Разбира се за мен няма да има значение, че сем. Ангелови изкарват 2 пъти повече от мен, защото на следващата година моят син ще бъде пратен да учи безплатно от държавата - защото той ще проявява по-добри способности от малкия син на Г. Ангелов и финансите на баща му и по-големия му брат няма да имат значение...

Омотах се в даването на примери, но мисля, че успях нагледно да ви разясня защо науката икономика не бива да се разглежда като универсална истина.

09 октомври, 2007

Май все пак ще се преборим за еВро-то...

Покрай всички други проблеми тази голяма глупост май беше малко позабравена. Факт е, че министър Николай Василев не успя да се пребори да се наложи на български официалната употреба на "евро" вместо "еуро" както искаха от ЕК.

Всъщност се сетих за тази тема покрай посещението на Саркози у нас и това на Президента Първанов в Швеция, на което също е бил повдигнат въпросът. Подкрепа имаме. Явно заслугата в случая е на Президента на Републиката.

Всичко това ме навежда на други мисли. Напоследък станахме свидетели на доста масирана анти-Гоце кампания. Не говоря за несериозните фанатизирани писания на някои "репресирани блогъри", а по-скоро за призивите на хора, които съм приемал като сериозни - имаше протести, тениски, е-кампании и прочее по темата.

Не казвам, че тези хора не са в правото си. Аз също мисля, че ДС трябва да бъде извадена на светло и отстранена от управлението на държавата. Но трябва да си зададем въпроса - възможно ли е да се случи това? Но тук започнах да се отклонявам. Искам да се върна на темата.

А тя е именно, че вече около 20 години някакви хора много умело успяват да ни забаламосват и да ни управляват според техните собствени желания. Точно в това се крие основната причина за продължаващия "преход", "криза" - наричайте го както искате. Просто мнозинството, дори тези възприемащи се като "елит", образовани, използващи интернет, много начетени се оказват толкова лесно манипулируеми колкото и "селяните и простаците, с които е пълна България" (толкова много хора го казват, че явно няма други на тая територия => дори тези, които го твърдят са такива, но това пак е друга тема).

Георги Първанов е сред най-големите дъжавници, коио България има от 1989г. до днес. Доказа го и на последните избори - стана единственият преизбран на поста си български политик.

Само че днес Георги Първанов се намира в конфликт и води битка и то точно с тези, които протестиращите срещу настоящия президент презират най-много! Разбирате ли какво имам предвид?

Ако да, моят призив е - не се оставяйте да бъдете манипулирани! Ако не, вие разбира се имате право на собствено мнение, но се опитвайте да го градите на базата на най-широка възможна информация, защото участието ви в интернет пространството ви дава възможност да формирате мнение - а вие не искате да сте безотговорни и да формирате грешно мнение, нали?

И сега обратно към началната тема. Един мандатен политик - било то президент, мин. пред., депутат, кмет или друг се гледа по работата си. По това, което е успял да свърши докато е бил на дадения пост - и в този ред на мисли, г-н Първанов доказа още веднъж, че може да постига резултати.

Готов съм да се обзаложа за това - но само в еУро!

05 октомври, 2007

Защо има пари да се намаляват данъците, а няма пари да се увеличат учителските заплати?

Вени ни обяснява защо:

Евгения Банева, главен мениджър на курортен комплекс "Русалка" и съпруга на собственика на "АКБ Форес" Николай Банев:
"Къде се отдавате на шопинг - в България или в чужбина?

- Пазарувам от Париж, Лондон, Рим, но напоследък от София, тъй като тук вече има много добри бутици като "Вижън", Emporio Armani. (...) Последната ни мания с моята приятелка (...) е да си купуваме лимитирани чанти и обувки на Lous Vuitton. Тръпката е не че са толкова скъпи, колкото, че е чест да се сдобиеш с тях.

Кой е най-големият финансов лукс, който сте си позволявали?

- Слабост са ми кожените палта, но с глобалното затопляне усещам, че ще се наложи да се преориентирам. (...) А най-скъпите неща, които мъжът ми ми купува, са колите. Фен съм на спортните автомобили. От две години карам черно Porshe Cayenne, толкова ми харесва, че вече втора година не искам да го сменям.

Колко голям е автопаркът ви?

- Имаме от всички нови джипове по един, Audi-та, Porshe-та, ML Mercedes, Maybach, наскоро си взехме Rover за планините.

Вече изпробвахте ли луксозната яхта, която получихте като сватбен подарък от кумовете ви - семейство Барбукови?

- О, да (...). Първият гост, който стъпи на яхтата, беше приятелката на премиера Елена Йончева. Сергей Станишев през това време се гмуркаше около "Русалка", а понеже тя си беше навехнала крака от тенис, целия ден прекарахме заедно на яхтата ни. С Елена сме добри познати по фитнес линия, преди ходехме заедно в залата на Правителствена.

Скоро ще имаме и самолет, но това за голяма корпорация като нашата е по-скоро необходимост, отколкото лукс - пести време и нерви."
Заповядайте, госпожи и господа едни индустриалци - плосък данък, за да можете да си купувате скъпи коли и яхти, ограничени колекции чанти и обувки Луи Витон, че дори и самолети.

Защо има нужда държавата да инвестира в гражданите си - в образование и здравеопазване след като можем да го оставим хората да го правят - в това ни убеждават икономистите. Също така ни убеждават колко хубаво нещо е плоският данък. И как щял да вдигне доходите ни. Да, на някои.

Поправката Ванко2 - една малко по-различна информация

Бях намислил да пиша за съвсем различни неща, но гледам че доста се раздвижи дебата около т.нар. поправка "Ванко 2", която иска да декриминализира причиняването на катастрофа в нетрезво състояние с повече от 1,5 промила алкохол в кръвта.

Всъщност аз имам информация (за която за съжаление не мога да посоча никакви източници и нямам твърди доказателства), че първата експертиза (с дрегер) е показала, че Максим Ставийски е бил с 1,8 промила - предвиденото от закона за такова провинение е ОТ 5 до 10 години лишаване от свобода (много ви моля да ме поправите, ако греша). След това изведнъж се променила на 1,2 и чак на другата сутрин вече била 1,1.

Напоследък много се говори и за способността на интернет 2.0 да влияе върху света около нас. Искам да отправя призив към всички, които четат това да го разпространят, за да се знае - не че очаквам да изкараме истината на яве, но да премерим сили и да видим можем ли да направим нещо заедно.

За мен целият случай е една огромна трагедия. Трагедия за обществото ни. Защото показва докъде е стигнало то - не разбирам по каква причина има нужда да крием Максим и да му опрощаваме огромното провинение - какво като е световен шампион, какво като е известен?

03 октомври, 2007

Белослава Мартин Заимов ли подкрепя или БКП...?

Да, абсурдно звучи.

Но честно казано докато гледах краткото филмче с певицата на сайта на кампанията на Мартин Заимов (който между другото е много добре направен, но за това ще говоря в отделна публикация) ми направи впечатление как тя говори за това колко прекрасна (чиста, тиха, спокойна, културна) е била София, когато тя е била малко момиче, някъде през 80-те като съдя по възрастта й - че нали точно срещу това се борят и СДС, и ДСБ, и всички, които подкрепят Мартин - не е ли малко парадоксално?

02 октомври, 2007

Данъци и заетост

Георги Ангелов пак се опитва да ни убеждава, че данъците ни са много високи и че ако ги намалим всичко ще се реши с магическа пръчка... Само че този път собствените му аргументи звучат направо несериозно и работят срещу него.

Графиката е от сайта ikonomika.org

Според мен от посочената графика изобщо не може да се изведе подобна зависимост (pattern) и тази тук изглежда, като че ли някой просто я е драснал на Paint...

От тази графика обаче се вижда, че България има най-ниските данъци от новите страни-членки на ЕС (само Словакия ни изпреварва) и по-ниски от средните за ЕС25. За сметка на това всички тези страни без изключение ни изпреварват по младежка заетост, а водещи страни като Дания, Нидерландия и Австрия, които имат огромно държавно харчене са много над кривата, която очертава като зависимост представената графика.

Освен това, г-н Ангелов е пропуснал да спомене, както се изисква от един добър анализатор, в която и да е сфера какво точно означават термините tax wedge и employment rating. Специално за втория се питам дали това е общ процент от хората в тази възрастова граница, които работят или само тези, които активно си търсят работа (което всъщност би трябвало да е employment rate). Това са въпроси, на които Георги Ангелов не дава отговор, а те са важни.